Moterų teisės

Moterų teisės

Moterų teisės, reprodukcinė sveikata ir lytinis švietimas – svarbios temos, kurios visuomenėje būna dažnai pamirštamos. LR Seime esu šias temas nagrinėjančios Laikinosios Vystomojo bendradarbiavimo, reprodukcinės sveikatos ir teisių grupės pirmininkė, taip pat priklausau Laikinajai moterų grupei. 

Esu įsitikinusi, kad Lietuvos moterims turi būti užtikrinta teisė naudotis šiuolaikinio mokslo pasiekimų teikiama nauda, kad būtina kuo skubiau taisyti reprodukcinės sveikatos ir lytinio švietimo spragas, o tiksliau jau atsivėrusias prarajas Lietuvoje.


2023 m. lapkričio 13-14 d. dalyvavau tarptautinėje Women Leaders konferencijoje „Reykjavík Global Forum 2023“.

2023 m. lapkričio 10 d. organizavau konferenciją „Tarptautinės kovos dėl vaikų globos ir smurtas prieš moteris: kas veikia, kas ne, ir ką būtina keisti?“. Jos metu Jungtinių Tautų ekspertė R. Alsalem išsamiai pristatė birželį pasirodžiusią ataskaitą „Vaikų globa, smurtas prieš moteris ir vaikus“.

2023 m. spalio 24 d. organizavau posėdį, kuriame Laikinoji Vystomojo bendradarbiavimo, reprodukcinės sveikatos ir teisių grupė aptarė reprodukcinės sveikatos klausimus Lietuvoje ir galimus sprendimo būdus.

2023 m. spalio 18 d. dalyvavau susitikime su Jungtinių Tautų Generalinio Sekretoriaus specialiąja įgaliotine seksualinio smurto konfliktuose klausimais Pramila Patten.

2023 m. rugpjūčio mėn. organizavau spaudos konferenciją „Tarptautinės vaikų globos bylos – ar Lietuva jų vengia?”

2023 m. liepos 25 d. kartu su Europos parlamentarų forumo delegacija dalyvavau koncerencijoje Women Deliver. Tai didžiausia pasaulinė konferencija lyčių lygybės klausimais, ji šiemet vyko Ruandoje.

2023 m. balandžio mėn. registracijai pateikiau Pagalbinio apvaisinimo įstatymo pataisas, kuriomis šalinami pertekliniai barjerai gauti pagalbinio apvaisinimo paslaugas partnerystėje gyvenančioms nevaisingoms poroms ir vienišoms moterims.  

Įstatymo korekcijos padės:

  • vaisingumo paslaugas gauti didesniam skaičiui Lietuvos žmonių, mažinti medicininį turizmą į kaimynines šalis ir paslaugoms plačiau steigtis Lietuvoje. 
  • užtikrinti lygias teises į šeimos planavimą – laisvai ir atsakingai apsispręsti dėl vaikų turėjimo, jų skaičiaus.   
  • užtikrinti teisę naudotis mokslo pažanga – nevaisingumas šiandien yra gydomas, o vienišoms moterims nebereikia ieškoti vienos nakties nuotykio, galima pasinaudoti lytinių ląstelių bankų paslaugomis.

 

2023 m. balandžio 11 d. suorganizavau Laikinosios Vystomojo bendradarbiavimo, reprodukcinės sveikatos ir teisių grupės posėdį. Jo metu kartu su Sveikatos apsaugos ministerijos atstovais, akušeriais-ginekologais, gydymo įstaigų atstovais, NVO aptarėme cezario pjūvio operacijos nėščiosios pageidavimu paslaugos organizavimo tvarką. Taip pat klausimus, susijusius su moterų psichikos sveikatos priežiūra. 


2022 gruodžio 5 d. 
dalyvavau ir skaičiau pranešimą „Baudžiamojo kodekso pokyčiai: seksualinių nusikaltimų reglamentavimo peržiūra žmogaus teisių
apsaugos ir įtvirtinimo aspektu” 
Seime surengtoje konferencijoje „Moterų žmogaus teisės Lietuvoje 2022”.

2022 gruodžio 5 d. organizavau Seimo narių susitikimą su Rachel Eapen Paul, Norvegijos lyčių lygybės eksperte, GREVIO (Group of Experts on Action against Violence against Women and Domestic Violence) komiteto nare.

2022 lapkričio 24 d. registravau įstatymo pataisas, skirtas apsaugai nuo seksualinio smurto. Taip kelią pradėjo pirmasis Apsaugos nuo seksualino smurto paketo punkto įgyvendinimas.

2022 lapkričio 24 d. surengta spaudos konferencija „Sutikimas seksui – kartą ir visiems laikams: štai ką turime žinoti”. Pristatytos Baudžiamojo kodekso korekcijos, padėsiančios išgyvendinti smurtą Lietuvoje ir keisti visuomenės požiūrį į seksualinį smurtą.

 

2022 m. lapkričio 10 d. SAM atsižvelgia į mano ir Laisvės frakcijos raginimus ir pristato pirmuosius nėščiųjų ir gimdyvių psichikos sveikatos stiprinimo žingsnius: parengtas informacinis leidinys apie galimus psichikos sutrikimus ir rizikas, į tvarkos aprašą įtrauktas reikalavimas informuoti moterį apie depresijos po gimdymo požymius bei pagalbos galimybes. Numato medikų kompetencijų šiais klausimais stiprinimą. 

2022 m. lapkričio 8 d. Seime buvo priimta mano ir Ievos Pakarklytės rezoliucija, pasmerkianti Rusijos ginkluotųjų pajėgų vykdomus seksualinius nusikaltimus prieš Ukrainos žmones. Tai buvo trečiojo Apsaugos nuo seksualinio smurto paketo punkto įgyvendinimas.

2022 m. spalio 28 d. patvirtinta cezario pjūvio operacijos santykinių indikacijų tvarka. Daugiau moterų įgauna teisę pasinaudoti Cezario pjūvio operacijos paslauga skaidriai, tačiau išlieka apmokestinimo barjerai. Darbus tęsiu, kol jie pašalinti.

2022 m. spalio 27 d. kartu su Ieva Pakarklyte registravome pasiūlymą į biudžetą dėl specializuotos pagalbos nukentėjusioms:iems nuo seksualinio smurto plėtros Lietuvoje. Tai buvo antrojo Apsaugos nuo seksualinio smurto paketo punkto įgyvendinimas.

2022 m. spalio 20 d. vyko susitikimas su Sveikatos apsaugos ministru dėl psichikos sveikatos stiprinimo 2023 m., taip pat dėl nėščiųjų ir pagimdžiusiųjų moterų psichikos sveikatos paslaugų gerinimo. SAM atsižvelgė į Laisvės frakcijos kreipimasi rugsėjo pradžioje ir pristatė trumpo ir ilgo laikotarpio planus nėščiųjų ir pagimdžiusiųjų moterų psichikos sveikatai užtikrinti.

2022 m. spalio 16-18 d. dalyvauju Pasaulio sveikatos viršūnių susitikime ir gilinuosi į seksualinės ir reprodukcinės sveikatos paslaugų plėtros planus Europos Sąjungos šalyse ir galimybes Lietuvai.

2022 m. spalio 4 d. kartu su Ieva Pakarklyte organizavau specialisčių:tų susitikimą ir diskusiją Seime dėl seksualinio smurto problematikos ir sprendimų Lietuvoje. Susitikime dalyvavo Žmogaus teisių centras, Vilniaus moterų namai, Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centras, Moterų informacijos centras, Įvairovės ir edukacijos namai, Klaipėdos socialinės ir psichologinės pagalbos centras, Asociacija „Lygiai”, Žmogaus teisių stebėjimo institutas, Lygių galimybių plėtros centras, Vilniaus visuomenės sveikatos biuras, Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba, SADM, ŠMSM.

2022 m. rugsėjo 29 d. palaikiau Seimo rezoliuciją, pasmerkiančią Irane vykdomą terorą prieš moteris ir kitus žmogaus teisių pažeidimus. 

2022 m. rugsėjo 22 d. kartu su kolege Ieva Pakarklyte, Seimo spaudos konferencijų salėje pristatėme mūsų rengtą apsaugos nuo seksualinio smurto veiksmų paketą. Juo siekiame užtikrinti apsaugą nuo visų rūšių seksualinių nusikaltimų.

 

 

2022 m. rugsėjo 21 d. mano ir kolegės Ievos Pakarklytės iniciatyva, frakcijos vardu kreipėmės į Sveikatos apsaugos ministeriją, reikalaudami užtikrinti psichikos sveikatos stebėjimo ir priežiūros paslaugas besilaukiančioms ir jau pagimdžiusioms moterims.

2022 m. rugsėjo 19 d. dalyvavau Seime surengtame susitikime ir konsultacijoje su specialistais dėl nėščiųjų ir pagimdžiusiųjų psichikos sveikatos ir kitų sveikatos paslaugų gerinimo.

2022 m. rugsėjo 10-13 d. dalyvavau Europos parlamentarų dialoge dėl seksualinės ir reprodukcinės sveikatos karo ir neramumų zonose. Kelti paslaugų prieinamumo Ukrainoje klausimai ir aptarti Europos šalių pagalbos teikimo būdai.

2022 m. rugpjūčio 26 d. Laisvės frakcijos Seime vardu, kreipiausi į Švietimo, mokslo ir sporto ministeriją, ragindama atsisakyti rengiamos Sveikatos ugdymo programos. Programa, vietoje aktualių ir naudingų seksualinės ir visuomeninės sveikatos temų jauniems žmonėms, labiau užsiima doriniu ugdymu.  

2022 m. rugpjūčio 12 d. Po beveik metų mano darbo su visuomeninėmis organizacijomis ir srities ekspertais, teiktų raginimų valdžios institucijoms suteikti moterims saugesnę alternatyvą chirurginiam nėštumo nutraukimui, Sveikatos apsaugos ministras pagaliau pasirašė medikamentinio nėštumo nutraukimo tvarką. 

2022 m. liepos 12 d. kreipiausi į Sveikatos apsaugos ministeriją dėl jos rengiamos cezario pjūvio tvarkos, kuri procedūrą  nusprendusioms pasirinkti moterims lieptų ne tik susimokėti už pačią paslaugą, bet ir galimas komplikacijas. 

2022 m. gegužės 24 d. Pagalbinio apvaisinimo įstatymo pataisos, panaikinančios amžinąjį embrionų šaldymą, buvo galutinai priimtos. Reprodukcinės teisės buvo ir yra viena iš mano prioritetinių sričių, todėl ir toliau dirbsiu, kad vaisingumo gydymo paslaugos būtų kuo patogesnės ir labiau prieinamos visiems Lietuvos gyventojams. 

2022 m. gegužės 17 d. mano ir kolegų teiktos Pagalbinio apvaisinimo įstatymo pataisos perėjo svarstymo stadiją Seimo salėje. 

2022 m. kovo 15 d. Seimas galutinai patvirtino mano palaikytą Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymo redakciją. Nors nebuvo pritarta mano pasiūlymui įvesti smurto lyties pagrindu sąvokos, tačiau šis įstatymas įvedė labai reikalingą smurto orderį.

2022 m. kovo 15 d. kartu su visuomeninėmis organizacijomis surengiau spaudos konferenciją „Valstybės atsakas į smurtą prieš moteris: ar išdrįsime imtis realių veiksmų?“, skirtą „smurto lyties pagrindu“ sąvokos aptarimui, apsaugant su smurtu susiduriančias moteris. 

 


2022 m. kovo 7 d.
 suorganizavau Europos nevaisingumo gydymo atlaso pristatymą Seime. Spaudos konferencijos metu buvo aptarta moterų padėtis Ukrainoje ir Lietuvoje, reprodukcinės sveikatos užtikrinimas ir aptarti tolimesni planai Seimo pavasario sesijoje.


2022 m. sausio 15 d. Seimas svarstė naująją Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymo redakciją. Deja, mano teiktam pasiūlymui įtraukti „smurto lyties pagrindu“ sąvoką nebuvo pritarta. 

2022 m. sausio 20 d. tapau Laikinosios Vystomojo bendradarbiavimo, reprodukcinės sveikatos ir teisių grupės pirmininke. Šioje grupėje toliau stengsimės užtikrinti Lietuvos gyventojų teisę į naujausius mokslo pasiekimus reprodukcinės sveikatos srityje bei modernų ir pasaulietinį lytinį švietimą mūsų mokyklose.

2021 m. gruodžio 21 d. Seime buvo patvirtinta mano ir Laisvės frakcijos kolegų teikta rezoliucija „Dėl žmogaus teisių padėties Afganistane“, kurioje ypatingas dėmesys skirtas Talibano vykdomam terorui prieš moteris ir mergaites.

2021 spalio 20 – 22 d. įvyko vizitas Varšuvoje, kur buvo Europos Parlamentarų forumas, skirtas seksualinės ir reprodukcinės sveikatos klausimams. Buvau išrinkta šio forumo Vykdomojo komiteto nare.

2021 rugsėjo 27 d. kartu su kolegomis Arminu Lydeka, Viktorija Čmilyte-Nielsen ir Jurgita Sejoniene įregistravome Pagalbinio apvaisinimo įstatymo pataisas. Su įstatymo projektu galite susipažinti čia.

2021 balandžio 29 d. dalyvavau susitikime su Nacionaline šeimų ir tėvų asociacija, Lietuvos gydytojų akušerių ir ginekologų asociacijos atstovais ir Sveikatos apsaugos ministerijos atstovais dėl medikamentinio nėštumo nutraukimo reglamentavimo ir kontraceptinių priemonių kompensavimo

2021 kovo 10 d. vyko spaudos konferencija „Moterų teisė į mokslo pažangą – medikamentinis nėštumo nutraukimas Lietuvoje“. Konferencijoje dalyvavo gydytoja ginekologė, Šeimos planavimo ir seksualinės sveikatos asociacijos direktorė Esmeralda Kuliešytė, moterų nevyriausybinių organizacijų tinklo ,,ReGina“ atstovė Margarita Jankauskaitė, Vilniaus universiteto Santaros klinikos gydytojas ginekologas Dr. Vytautas Klimas, Specializuoto kompleksinės pagalbos centro „Vilniaus m. moterų namai“ direktorė Lilija Henrika Vasiliauskė. 

2021 vasario 9 d. organizavau svarstymą Laikinosios Vystomojo bendradarbiavimo, reprodukcinės sveikatos ir teisių grupėje dėl medikamentinio nėštumo nutraukimo įregistravimo LietuvojeKartu su nevyriausybinėmis organizacijomis rengėme kreipimąsi dėl klausimo sprendimo į LR sveikatos apsaugos ministeriją.

2020 lapkričio 18 d. kartu su kitais Seimo nariais, įsteigėme Laikinąją Vystomojo bendradarbiavimo, reprodukcinės sveikatos ir teisių grupę. Tapau grupės pirmininkės pavaduotoja.