Reprodukcinės teisės
Reprodukcinės teisės
Jau padaryta:
- Cezario pjūvio operacija moters pasirinkimu jau prieinama Lietuvoje.
- Panaikintas amžinasis embrionų šaldymas.
- Parengiau įstatymo pataisas, suteikiančias teises į pagalbinį apvaisinimą nesusituokusioms poroms ir moterims.
- Nemoksliška lytiškumo ugdymo programos dalis atmesta mano iniciatyva.
Kas toliau?
- Pagalbinio apvaisinimo paslauga – visoms šeimoms ir moterims.
- Plačiau finansuojama kontracepcija.
- Užtikrinta teisė į moterų savanorišką sterilizaciją ir vyrų vazektomiją.
- Reprodukcinės teisės – saugomos įstatymu.
- Cezario pjūvio operacijos kaina – atitinkanti Lietuvos šeimų finansines galimybes.
- Lytiškumo ugdymas – mokslu grįstas turinys mokytojams ir mokiniams.
Per ketverius metus visos:i kartu pasiekėme reikšmingų pokyčių ten, kur jų nebuvo dešimtmečius – įteisinome medikamentinį abortą, pradėjome diskusijas apie racionalią narkotikų politiką, reformavome kalėjimus ir dar daug kitų. Bet tiesa ir tai, kad šiandien dar ne visi pokyčiai įvykę. Taip, kai kuriems jų pritrūko keleto balsų Seime ar stipresnio palaikymo visuomenėje. Bet čia ir yra tikrasis iššūkis –nesustoti kelio viduryje. Visi reikšmingi darbai yra didelės apimties, trunka ilgai, reikalauja atkaklumo. Ir dar svarbiau – patys savaime jie nepasidaro. Todėl dirbam iki pergalės! Netęsti kovos būtų tikras pralaimėjimas.
2024 m. balandžio 9-13 d. dalyvavau tarptautinėje 8-ojoje parlamentarų konferencijoje apie ICPD veiksmų programos įgyvendinimą Osle (the 8th International Parliamentarians’ Conference on the Implementation of the ICPD Programme of Action) – vienoje didžiausių pasaulio konferencijų apie reprodukcines teises.
2023 m. spalio 24 d. organizavau posėdį, kuriame Laikinoji Vystomojo bendradarbiavimo, reprodukcinės sveikatos ir teisių grupė aptarė reprodukcinės sveikatos klausimus Lietuvoje ir galimus sprendimo būdus.
22023 m. balandžio mėn. registracijai pateikiau Pagalbinio apvaisinimo įstatymo pataisas, kuriomis šalinami pertekliniai barjerai gauti pagalbinio apvaisinimo paslaugas partnerystėje gyvenančioms nevaisingoms poroms ir vienišoms moterims.
Įstatymo korekcijos padės vaisingumo paslaugas gauti didesniam skaičiui Lietuvos žmonių, mažinti medicininį turizmą į kaimynines šalis ir paslaugoms plačiau steigtis Lietuvoje. Taip pat padės užtikrinti lygias teises į šeimos planavimą – laisvai ir atsakingai apsispręsti dėl vaikų turėjimo, jų skaičiaus. Be to, užtikrinsime teisę naudotis mokslo pažanga – nevaisingumas šiandien yra gydomas, o moterims nebereikia ieškoti vienos nakties nuotykio, galima pasinaudoti lytinių ląstelių bankų paslaugomis.
2023 m. balandžio 11 d. suorganizavau Laikinosios Vystomojo bendradarbiavimo, reprodukcinės sveikatos ir teisių grupės posėdį. Jo metu kartu su Sveikatos apsaugos ministerijos atstovais, akušeriais-ginekologais, gydymo įstaigų atstovais, NVO aptarėme Cezario pjūvio operacijos nėščiosios pageidavimu paslaugos organizavimo tvarką. Taip pat klausimus, susijusius su moterų psichikos sveikatos priežiūra.
2022 m. lapkričio 10 d. SAM atsižvelgė į mano ir Laisvės frakcijos raginimus ir pristato pirmuosius nėščiųjų ir gimdyvių psichikos sveikatos stiprinimo žingsnius: parengtas informacinis leidinys apie galimus psichikos sutrikimus ir rizikas, į tvarkos aprašą įtrauktas reikalavimas informuoti moterį apie depresijos po gimdymo požymius bei pagalbos galimybes. Numato medikų kompetencijų šiais klausimais stiprinimą.
2022 m. spalio 28 d. patvirtinta Cezario pjūvio operacijos santykinių indikacijų tvarka. Daugiau moterų įgauna teisę pasinaudoti Cezario pjūvio operacijos paslauga skaidriai, tačiau išlieka apmokestinimo barjerai. Darbus tęsiu, kol jie pašalinti.
2022 m. spalio 20 d. vyko susitikimas su Sveikatos apsaugos ministru dėl psichikos sveikatos stiprinimo 2023 m., taip pat dėl nėščiųjų ir pagimdžiusiųjų moterų psichikos sveikatos paslaugų gerinimo. SAM atsižvelgė į Laisvės frakcijos kreipimąsi rugsėjo pradžioje ir pristatė trumpo ir ilgo laikotarpio planus nėščiųjų ir pagimdžiusiųjų moterų psichikos sveikatai užtikrinti.
2022 m. spalio 16-18 d. dalyvavau Pasaulio sveikatos viršūnių susitikime ir gilinuosi į seksualinės ir reprodukcinės sveikatos paslaugų plėtros planus Europos Sąjungos šalyse ir galimybes Lietuvai.
2022 m. rugsėjo 19 d. dalyvavau Seime surengtame susitikime ir konsultacijoje su specialistais dėl nėščiųjų ir pagimdžiusiųjų psichikos sveikatos ir kitų sveikatos paslaugų gerinimo.
2022 m. rugsėjo 10-13 d. dalyvavau Europos parlamentarų dialoge dėl seksualinės ir reprodukcinės sveikatos karo ir neramumų zonose. Kelti paslaugų prieinamumo Ukrainoje klausimai ir aptarti Europos šalių pagalbos teikimo būdai.
2022 m. rugpjūčio 26 d. Laisvės frakcijos Seime vardu, kreipiausi į Švietimo, mokslo ir sporto ministeriją, ragindama atsisakyti rengiamos Sveikatos ugdymo programos. Programa, vietoje aktualių ir naudingų seksualinės ir visuomeninės sveikatos temų jauniems žmonėms, labiau užsiima doriniu ugdymu.
2022 m. rugpjūčio 12 d. Po beveik metų mano darbo su visuomeninėmis organizacijomis ir srities ekspertais, teiktų raginimų valdžios institucijoms suteikti moterims saugesnę alternatyvą chirurginiam nėštumo nutraukimui, Sveikatos apsaugos ministras pagaliau pasirašė medikamentinio nėštumo nutraukimo tvarką.
2022 m. liepos 12 d. kreipiausi į Sveikatos apsaugos ministeriją dėl jos rengiamos Cezario pjūvio tvarkos, kuri procedūrą nusprendusioms pasirinkti moterims lieptų ne tik susimokėti už pačią paslaugą, bet ir galimas komplikacijas.
2022 m. gegužės 24 d. Pagalbinio apvaisinimo įstatymo pataisos, panaikinančios amžinąjį embrionų šaldymą, buvo galutinai priimtos. Reprodukcinės teisės buvo ir yra viena iš mano prioritetinių sričių, todėl ir toliau dirbsiu, kad vaisingumo gydymo paslaugos būtų kuo patogesnės ir labiau prieinamos visiems Lietuvos gyventojams.
2022 m. gegužės 17 d. mano ir kolegų teiktos Pagalbinio apvaisinimo įstatymo pataisos perėjo svarstymo stadiją Seimo salėje.
2022 m. kovo 7 d. suorganizavau Europos nevaisingumo gydymo atlaso pristatymą Seime. Spaudos konferencijos metu buvo aptarta moterų padėtis Ukrainoje ir Lietuvoje, reprodukcinės sveikatos užtikrinimas ir aptarti tolimesni planai Seimo pavasario sesijoje.
2022 m. sausio 20 d. tapau Laikinosios Vystomojo bendradarbiavimo, reprodukcinės sveikatos ir teisių grupės pirmininke. Šioje grupėje toliau stengsimės užtikrinti Lietuvos gyventojų teisę į naujausius mokslo pasiekimus reprodukcinės sveikatos srityje bei modernų ir pasaulietinį lytinį švietimą mūsų mokyklose.
2021 spalio 20 – 22 d. įvyko vizitas Varšuvoje, kur buvo Europos Parlamentarų forumas, skirtas seksualinės ir reprodukcinės sveikatos klausimams. Buvau išrinkta šio forumo Vykdomojo komiteto nare.
2021 rugsėjo 27 d. kartu su kolegomis Arminu Lydeka, Viktorija Čmilyte-Nielsen ir Jurgita Sejoniene įregistravome Pagalbinio apvaisinimo įstatymo pataisas. Su įstatymo projektu galite susipažinti čia.
2021 balandžio 29 d. dalyvavau susitikime su Nacionaline šeimų ir tėvų asociacija, Lietuvos gydytojų akušerių ir ginekologų asociacijos atstovais ir Sveikatos apsaugos ministerijos atstovais dėl medikamentinio nėštumo nutraukimo reglamentavimo ir kontraceptinių priemonių kompensavimo.
2021 kovo 10 d. vyko spaudos konferencija „Moterų teisė į mokslo pažangą – medikamentinis nėštumo nutraukimas Lietuvoje“. Konferencijoje dalyvavo gydytoja ginekologė, Šeimos planavimo ir seksualinės sveikatos asociacijos direktorė Esmeralda Kuliešytė, moterų nevyriausybinių organizacijų tinklo ,,ReGina“ atstovė Margarita Jankauskaitė, Vilniaus universiteto Santaros klinikos gydytojas ginekologas Dr. Vytautas Klimas, Specializuoto kompleksinės pagalbos centro „Vilniaus m. moterų namai“ direktorė Lilija Henrika Vasiliauskė.
2021 balandžio 29 d. dalyvavau susitikime su Nacionaline šeimų ir tėvų asociacija, Lietuvos gydytojų akušerių ir ginekologų asociacijos atstovais ir Sveikatos apsaugos ministerijos atstovais dėl medikamentinio nėštumo nutraukimo reglamentavimo ir kontraceptinių priemonių kompensavimo.
2021 vasario 9 d. organizavau svarstymą Laikinosios Vystomojo bendradarbiavimo, reprodukcinės sveikatos ir teisių grupėje dėl medikamentinio nėštumo nutraukimo įregistravimo Lietuvoje. Kartu su nevyriausybinėmis organizacijomis rengėme kreipimąsi dėl klausimo sprendimo į LR sveikatos apsaugos ministeriją.
2020 lapkričio 18 d. kartu su kitais Seimo nariais, įsteigėme Laikinąją Vystomojo bendradarbiavimo, reprodukcinės sveikatos ir teisių grupę. Tapau grupės pirmininkės pavaduotoja