Žemės ūkis

Žemės ūkis

Jau padaryta:

Kas toliau?


Per ketverius metus visos:i kartu pasiekėme reikšmingų pokyčių ten, kur jų nebuvo dešimtmečius – įteisinome medikamentinį abortą, pradėjome diskusijas apie racionalią narkotikų politiką, reformavome kalėjimus ir dar daug kitų. Bet tiesa ir tai, kad šiandien dar ne visi pokyčiai įvykę. Taip, kai kuriems jų pritrūko keleto balsų Seime ar stipresnio palaikymo visuomenėje. Bet čia ir yra tikrasis iššūkis –nesustoti kelio viduryje. Visi reikšmingi darbai yra didelės apimties, trunka ilgai, reikalauja atkaklumo. Ir dar svarbiau – patys savaime jie nepasidaro. Todėl dirbam iki pergalės! Netęsti kovos būtų tikras pralaimėjimas.

Kanapės – Lietuvoje nuo seno naudojamas augalas, kurio pluoštas ir sėklos buvo, yra ir gali būti naudojami maistui, gėrimams, farmacijos ir kosmetikos produktams, taip pat popieriaus, plastiko, rūbų, baldų, namų apyvokos reikmenų, statybinių medžiagų, baterijų ir net automobilių gamybai. Deja, Sovietų Sąjungos šis augalas buvo nepelnytai demonizuotas ir tik paskutinius pora dešimtmečių Lietuvos piliečiai vėl noriai jas augina, perdirba ir vartoja – tik mūsų įstatymai ir kontrolės mechanizmai, kol kas, atsilieka.

Savo darbuose taip pat stengiuosi atstovauti gamtą tausojantį žemės ūkį. 

2024 m. gegužės 9 d. palaikiau Žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko teikiamą Pluoštinių kanapių įstatymo Nr. XII-336 2, 4 ir 8 straipsnių pakeitimo įstatymo projektą (Nr. XIVP-3503(2)). Šiomis pataisomis siekiama nuo 2024 m. liepos nebereikalauti pažymų, patvirtinančių, kad iš kitų Bendrijos valstybių atgabenami produktai ir jų gaminiai yra pagaminti iš pluoštinių kanapių, o juose tetrahidrokanabinolio (THC) kiekis neviršija leidžiamos 0,3 proc. ribos. Įstatymo pataisomis taip pat siūloma leisti iš trečiųjų šalių įvežti ribotą kiekį – ne daugiau nei 6 kg neįteisintų ES pluoštinių kanapių veislių sėklų be importo licencijos moksliniais eksperimentiniais ar selekcijos tikslais. Po pateikimo projektui buvo pritarta.

2024 m. balandžio 24 d. su Ekonomikos ir inovacijų ministre Aušrine Armonaite teikiau Pluoštinių kanapių įstatymo Nr. XII-336 2, 3 ir 4 straipsnių pakeitimo įstatymo projektą (Nr. XIVP-3584). Šiuo projektu siūloma keisti pluoštinių kanapių auginimo ir perdirbimo reguliavimą, sudaryti sąlygas pluoštinių kanapių eksportui ir prekybai. Siūloma, kad maksimalus leidžiamas eksportui gaminamų pluoštinių kanapių produktų gaminių THC kiekis būtų nustatomas pagal šalies, į kurią eksportuojami gaminiai, teisinius reikalavimus. Taip pat siūloma apibrėžti šių produktų eksporto sąvoką. Po pateikimo projektui buvo pritarta.

2024 m. sausio 23-25 d. lankiau Vilniuje protestuojančius ūkininkus, gilinausi į jų lūkesčius ir patiriamus iššūkius. 

Straipsnis šia tema: Morgana Danielė. Ačiū jums, mieli ūkininkai, kad atvažiavote į Vilnių.

 

2023 m. rugpjūčio 22 d. vykau į Panevėžio rajone esantį žemės ūkio kooperatyvą „Panevėžio aruodas“, kurie šiais metais užsėjo 112 ha pluoštinių kanapių. Lietuva buvo antra po Prancūzijos pagal skirtingų pramonės ir mokslo sričių atstovų susidomėjimą, antri pagal kanapių laukų skaičių. Šioje kadencijoje kartu su Ekonomikos ir inovacijų ministerija ieškome būdų atverti daugiau galimybių kanapių pluošto produkcijai.

 

2023 m. gegužės 3 d. lankiausi kanapių tyrimų ir produkcijos gamybos startuolio „Biosyyd“ laboratorijose.

2022 m. spalio 27 d. palaikiau Žemės ūkio ministerijos teiktą projektą dėl pluoštinėse kanapėse nustatyto THC kiekio padidinimo nuo 0,2 iki 0,3 proc. Jei įstatymas bus priimtas, jis leis mūsų ūkininkams auginti daugiau pluoštinių kanapių veislių, pluoštines kanapes auginti ir kaip tarpinius pasėlius, auginti kanapes moksliniais eksperimentiniais tikslais ir mažins administracinę naštą verslui, nereikalaujant laboratorinių tyrimų protokolo išvados kai kuriems gaminiams.

 

 

2022 m. rugpjūčio 31 d. Vyriausybė pritarė mažo kiekio kanapių dekriminalizacijos projektui. Dabar projektas keliaus į Seimo komitetus svarstymui, vėliau – į Seimo salę priėmimui. Daugiau skaitykite skyrelyje Narkotikų politika.

2021 m. liepos 7 d. lankiausi „Kanapinė Šironija“ – nuostabiame pluoštinių kanapių ūkyje, kur susipažinau su kanapių pluošto pramonės galimybėmis ir iššūkiais mūsų ūkininkams.  

 

2021 m. gegužės 20 d. balsavimo metu Seime pritarta 3-ajai pluoštinių kanapių įstatymo projekto redakcijai. Plačiau čia.

2021 m. gegužės 12 d. dalyvavau Kaimo reikalų komiteto svarstyme dėl pluoštinės kanapės įstatymo projekto redakcijos. Įstatymo projekte nustatoma maksimali 0,2 proc. THC kiekio riba pluoštinių kanapių gaminiuose, ši riba bus taikoma ir importuojamiems gaminiams. 0,2 proc. THC riba numatoma ir tarpiniams produktams, o jeigu ji viršijama, juridiniai asmenys tam privalo gauti specialų leidimą.